Solidar Fonder Flex 100

Fonden är en global multistrategifond som i egenskap av blandfond kan placera i olika tillgångsslag utan begränsning till marknad, bransch eller geografiskt område. Fonden kommer normalt att vara exponerad mot aktiemarknaden. Målet för fonden är att överträffa sitt jämförelseindex och långsiktigt skapa en god riskjusterad avkastning.

Fonden passar investeraren som söker avkastning på lång sikt. Investering i fonden innebär en exponering som från tid till annan är mindre diversifierad än en bred globalfond men med en spridd risk. Relationen mellan aktierelaterade och ränterelaterade placeringar i fonden kan beskrivas enligt följande. Fondens aktierelaterade placeringar uppgår normalt till 100 procent av fondens värde och ska lägst vara 70 procent.


Handel/Avgifter


Köpavgift: 0,15%
Säljavgift: 0,15%
Förvaltningsavgift: 0,15%
Minsta insättning: 0
Prestationsarvode: 20% för den avkastning som överstiger fondens jämförelseindex MSCI All Country World Index.

Fonden handlas dagligen. För att investera i Solidar Fonder Flex 100 fyll i anmälningssedeln och skicka till oss enligt instruktion på anmälningssedeln. Fonden har rätt att ta ut köp samt säljavgift, dock har fondbolaget valt att tillsvidare ej ta ut dessa avgifter.

Begäran om köp samt inlösen ska ske skriftligen till fondbolaget senast kl 15:00 för att andelskursen ska kunna fastställas samma dag. Om en begäran om köp samt inlösen kommer fondbolaget tillhanda efter kl 15:00 utförs den bankdagen efter.

NAV-kursen fastställs dagligen kl 16.00.

Utveckling

Utveckling

Avkastning

Period
Avkastning*
vecka 52
April
+0,88

*Indikativ avkastning exklusive avgifter

» Visa arkiv

Dokument